Plast je jedním z nejdiskutovanějších materiálů naší doby

 

Je plast tak špatný, jak se říká? Tvůrce a odborník na plasty Martin uvádí svůj názor:

„Myslím, že je to světec, protože je to fantastický materiál,“ říká Martin Munkebo. Martin stojí na podlaze své formovací továrny v Strueru ve středním Jutsku v Dánsku, obklopen obrovskými stroji, které každých několik sekund doručují židli, přední část pro hi-fi systém, ventilační šachtu a velkou část herních prvků pro KOMPAN.

Všichni sdílejí společný faktor - recyklovaný plast. Obvykle se říká, že existuje sedm základních typů plastů, ale Martin říká, že pokud jde o výrobní proces, počet exploduje do tisíců, zejména tam, kde je hlavní součástí směsi spotřebitel. Každý z plastů plní jinou roli, černý tác s mletým hovězím masem, láhev s organickým pomerančovým džusem, dóza s rybami, jsou odlišné jako uhlí, tužka a diamanty.

Martin, Tvůrce udržitelných herních panelů pro KOMPAN.

Kolik různých druhů plastů je ve vaší kuchyni?

Průměrná kuchyně obsahuje 25 různých směsí plastů a v době, kdy budou recyklovány do pelet o velikosti čočky, které se napumpují do Martinova stroje, budou tříděny, drceny, tříděny, prány, tříděny, sušeny, tříděny , zabaleny.

 

 

Černý plastový kaviár před lisováním do větších částí plastu.

Plast - komplexní formovací materiál

KOMPAN BLOQX ™ představuje jeden z nejsložitějších lisovacích procesů. Je to extrémně náročná operace, která se stává čím dál tím obtížnější. Přesné množství granulí musí vyplnit formu a formovat se pod tlakem 2500 tun, aby BLOQX měl jednotnou barvu s dokonale čistými hranami. Podle Martina je špatné jméno plastu historické a zpočátku se mu právem říkalo hříšník. Počáteční plast byl křehký a použitý plast se stal nevhodným. Byl považován spíše za levnou náhražku než za vysoce kvalitní alternativu dřeva nebo kovu a měl velmi špatnou pověst jpro nepříznivý dopad na životní prostředí. Nyní je to ale jeden z nejvšestrannějších materiálů, který má tu výhodu, že je na konci své dlouhé životnosti recyklovatelný.

 

Panely BLOQX ™ jsou vyrobeny ze 75% oceánského odpadu.