Hledáte inspiraci pro dětské hřiště ve vaší mateřské škole nebo školce?

Espira daycare_VideoSlider.jpg

Děti se v mateřských školách a školkách vyvíjejí takovou rychlostí, že může být náročné s nimi držet krok. Skvělé dětské hřiště není jen místem zábavy pro děti, inspiruje také zaměstnance k hledání nových a vzrušujících způsobů, jak děti stimulovat, a každodenní fyzická výzva je pro ně skvělá! Poznávání světa hrou dává dětem potřebné sociální dovednosti, které je připraví na další krok v jejich školním životě. Protože fyzický, sociálně-emocionální, kognitivní a kreativní vývoj dětí je hrou nejen podporován, ale také rozvíjen. Ve společnosti KOMPAN vyvíjíme dětská hřiště a herní vybavení pro předškolní děti na základě pozorování dětí, jejich zapojení a podnětů. KOMPAN Play Institute je jednotka specialistů na hry společnosti KOMPAN a váš způsob, jak se ujistit, že vaše hřiště pro předškolní děti je prověřené a bezpečné.

early childhood playground equipment from KOMPAN

Proč je pro mateřské školy a školky důležité dobré zařízení dětského hřiště?

Hra a růst jsou vzájemně propojeny. Hra je jedním ze sedmi emočních systémů lidského mozku a je na stejné úrovni jako další lidské emoční instinkty, jako je štěstí, strach a láska. 

Dospělým se zdá, že jednoduchá hra, jako je houpání, lezení nebo klouzání, je "pouhá zábava", zatímco ve skutečnosti dobře zvolené vybavení dětského hřiště v raném věku učí děti důležitým životním dovednostem, jako je rozvoj jazyka a spolupráce.

Skákání a běhání jsou důležité pro budování hustoty kostí. Světová zdravotnická organizace doporučuje denní fyzickou aktivitu v délce alespoň tří hodin pro děti mladší pěti let a minimálně jednu hodinu intenzivní fyzické aktivity pro malé děti. Školka nebo mateřská škola s dobrým hřištěm může tyto požadavky usnadnit, což se projeví zdravějšími a spokojenějšími dětmi. 

Bezpečnost je při hře v předškolním věku výzvou. Batolata mohou být náročná na vybavení, a protože se u nich stále rozvíjí jemná a hrubá motorika i rovnováha, snadno spadnou. Předškolní hřiště by měla být dostatečně nízká a bezpečná, aby si na nich děti mohly hrát s menším rizikem zranění. 

Pokud se chcete o bezpečnosti na dětských hřištích dozvědět více, přečtěte si pokyny pro bezpečnost na dětských hřištích

Jaké vybavení dětského hřiště byste měli zvolit?

Kvalitní hřiště v mateřské škole nebo školce umožňuje dětem navázat kontakt s vrstevníky, což podporuje komunikaci a rozšiřuje jazykové a čtenářské dovednosti. Vybavení hřiště by proto mělo nabízet řadu fyzických her stejně jako dramatických a poznávacích her.

Dobrým způsobem stimulace fyzického rozvoje může být lezení. Řada produktů KOMPAN pro rané lezení je vyrobena speciálně pro děti ve věku 3-6 let. To znamená, že prolézačky na hřiště jsou pečlivě vyrobeny pro nejmenší, tloušťka lana odpovídá malým ručičkám a stupně na lanové konstrukci odpovídají malým schodům.

Dalším skvělým doplňkem vašeho hřiště mohou být hrací systémy, které nabízejí různé hry, s fyzickými aktivitami plazení nahoru v malé věži a klouzání dolů. Jasné barvy, místa pro zavěšení a téma herního systému stimulují děti kognitivně a kreativně. 

Volně stojící zařízení dětského hřiště je vždy hitem! Všemi oblíbené jsou skluzavky a houpačky. Skvělými herními aktivitami jsou také pískoviště a vodní hrátky, u kterých často uvidíte, že je děti využívají celé hodiny. Nechte se inspirovat mnoha možnostmi našeho samostatně stojícího vybavení dětských hřišť, najdete zde spoustu variant pro vaše potřeby.

KOMPAN commercial playground climbing equipment for preschools
preschool playground swing by KOMPAN

Jaké materiály jsou nejlepší pro venkovní hřiště pro předškoláky?

Při výběru vybavení pro předškolní hřiště byste se měli vždy ujistit, že materiály použité na vybavení jsou bezpečné pro hru. Materiály by měly být ekologické a vysoce odolné. Všechny hrací panely KOMPAN jsou vyrobeny z recyklovatelných materiálů, naše podlahy na hracích systémech jsou vyrobeny z vysokotlakého laminátu (HPL) s protiskluzovou strukturou povrchu, která zajišťuje bezpečnost a dlouhou životnost ve všech klimatických podmínkách. 

Totéž platí, pokud se rozhodnete pro dřevěné hřiště. Organické dřevo Robinia je vysoce odolné a nevyžaduje náročnou údržbu. Snáší všechny druhy počasí a jeho přírodní vzhled je na pohled příjemný. Robiniové dřevo je skvělou alternativou, pokud uvažujete o udržitelnějším přístupu. Mnoho našich herních produktů je nyní k dispozici z udržitelných materiálů, ale mají stejně vynikající kvalitu! 

Důležitý je také povrch vašeho hřiště, protože mnoho dětí - zejména menších, čas od času upadne. Pokud zajistíte, aby byl povrch bezpečný, můžete snížit riziko úrazů. Povrch hřiště může být pískový, travnatý nebo náš povrch FELXOTOPTM ECO. Více informací o bezpečných površích najdete zde

Investice do kvalitního a bezpečného hřiště pro vaši školku nebo mateřskou školu zajistí, že vybavení na hraní vydrží dlouhá léta!  

4 věci, které musíte vzít v úvahu, než začnete navrhovat své nové dětské hřiště:

  • Jaký je váš rozpočet? Množství vybavení dětského hřiště závisí na vašem rozpočtu. Když je stanoven, je jeho plánování snazší.
  • Jaký styl a materiál jsou pro vás vhodné? Chcete přírodní hřiště, nebo snad hřiště s pestrými barvami? Máme spoustu možností pro obojí, podívejte se na naše přírodní vybavení dětských hřišť pro mateřské školy nebo na naše sestavy a systémy dětských hřišť.
  • Who are the users and their age group? Is your preschool handling only toddlers, or should your playground be appropriate for a larger age group? It is important to think about inclusiveness in the playground to meet every child's needs.
  • How to cater for the way the playground is used? Here you should think about offering both physical and cognitively stimulating play activities to support the children's overall development while playing.

 

 

 Udělejte první krok ke skvělému dětskému hřišti!

 

preschool playground equipment by KOMPAN