Fitness park ve Stuy Townu

StuyTown, Manhattan, New York City

Jak jsme rozpohybovali New York s pomocí inovativního venkovního fitness

Ve čtvrti Lower East Side na New Yorském Manhattanu se komunita ve Stuyvesant Townu (místními nazývaný Stuy Town) snaží skloubit potřeby vysokoškolských studentů, pracujících rodičů a důchodců. Sousedé chtěli nějaký prostor, kde by si mohli zacvičit – a to nehledě na věk, či životní styl – a navíc hledali způsob jak místní komunitu ještě více posílit. 

Usedlíci ze Stuy Townu přizvali do diskuse i společnost KOMAPAN. Výsledkem byla proměna starého vyasfaltovaného plácku na moderní venkovní fitness, které reaguje na potřeby místních obyvatel – a to všech věkových kategorií a fyzických schopností.

Přesvědčte se o tom na níže uvedeném videu.

StuyTown Magnetic Bells

Mějte ze sebe lepší pocit

Konzistentní cvičení vyžaduje pevné odhodlání – co více, je absolutně nezbytné udržet si toto odhodlání dlouhodobě - což není vůbec snadné. Obzvláště ne, sestává-li cvičení pouze z monotónního opakování cviků v prostředí nevábné posilovny. Čím dál více odborníků se shoduje na tom, že v klasickém paradigmatu kondičního cvičení, kde hlavní roli hrají termíny jako ”vyplavení endorfinů“, „spalování tuku“ a „anabolické procesy“ něco chybí - čerstvý vzduch a příroda! Lehký vánek ve tváři, slunce v zádech, osvěžující kapky deště – to jsou faktory, které vašemu rutinnímu cvičení vrátí dávno ztracený zápal!

 

Poslechněte si, co si o svém novém parku myslí sami obyvatelé  Stuy Townu. 

StuyTown Squat

Designem k oživení komunity

Fitness park ve Stuy Townu kombinuje inovativní vybavení s nejoblíbenějšími typy kondičního tréninku. Výsledkem je unikátní projekt posilovny ve veřejném prostoru. Park je přístupný lidem všech věkových a výkonnostních kategorií. 

Hřiště je rozděleno do čtyř zón, z nichž každá je zaměřena na specifický typ tréninku – a to buď s vysokou, nebo nízkou intenzitou. Tyto zóny obepíná 134 m dlouhá běžecká dráha, která poskytuje dostatek prostoru pro chůzi, či běh vlastním tempem. 

Vnitřní část hřiště je věnována těmto typům cvičení: cross-training, cardio, silový tréning a překážková dráha. Tato skladba aktivit umožňuje místním obyvatelům rozvoj rovnováhy, síly a vytrvalosti. Představuje tak zázemí pro vyvážený trénink celého těla.

Fitness park v Stuy Townu není jen místem, kam si místní chodí pro svou porci fyzické aktivity, ale slouží i jako prostor pro sousedy, kde se mohou stýkat jako komunita.

Tři měsíce po otevření nového parku byl proveden výzkum, který měl za úkol měřit účinnost tohoto novátorského přístupu k podpoře aktivního životního stylu. Výsledky získané během 6 denního pozorování a 161 rozhovorů jsou k dispozici ZDARMA na 16 stranách exkluzivní výzkumné zprávy.

Pro výsledky výzkumu klikněte zde.

Fyzické

Emocionální

StuyTown Fitness Playground

Krásné místo pro život

Stuy Town je oáza, malá „village uprostřed New Yorku, která kombinuje sousedskou atmosféru s bohatou vybaveností moderního velkoměsta. Když obyvatelé požádali o rekonstrukci nevyužitého prostranství na tréninkový prostor, byl si management vědom toho, že výsledný projekt musí splňovat poměrně rozsáhlý set kritérií – mnohdy i protichůdných. Největší výzvu představoval požadavek, že nový fitness prostor musí odpovídat jak fyziologickým tak kulturně-psychologickým nárokům celé škály místních obyvatel. Konec konců, nejen fyzicky adekvátní ale i srozumitelné zázemí pro aktivní rekreaci je klíčovým faktorem vysoké kvality života ve Stuy Townu. Nový fitness park naplňuje toto na první pohled nesplnitelné kritérium beze zbytku – design je natolik univerzální, že je relevantní pro všechny demografické vrstvy obyvatel, zároveň ale neztrácí nic ze své funkčnosti ve vztahu k potřebám jednotlivců. Jinými slovy, vybavení hřiště představuje dostatečně velkou výzvu i pro zkušené atlety, ale současně nabízí řešení vhodná pro osoby se sníženou úrovní motoriky. 

Rick Hayduk vás na níže uvedeném videu seznámí s vizí společnosti StuyTown. StuyTown se stará o rozvoj oblasti Stuyvesant Townu na Manhattanské Lower East Side. Jejich stánky navštivte ZDE.

Suspension Trainers

Hýbejte se způsobem, který  je lidskému tělu nejpřirozenější

Tento unikátní typ venkovního fitness centra nabízí mnoho podnětů k zábavě a aktivnímu odpočinku. Můžete trénovat různé typy překážkových sportů, gymnastiku nebo celkové kondiční cvičení. Vybavení hřiště kombinuje jednoduchost s vysokou funkčností, takže je jeho používání vysoce intuitivní, ale přitom zůstává náročné způsobem odpovídajícím danému uživateli. Schémata umístěná na zařízení pomáhají instruovat začátečníky. Technologicky zdatní uživatelé pak mohou využít mobilní aplikaci Kompan Sport and Fitness, která je provede celým tréninkem krok za krokem. 

StuyTown Fitness Design

Unikátní design pro New York

Výchozí premisou při designu tohoto hřiště bylo docílení co největšího počtu různých kombinací tréninkových stanic v poměrně limitovaném prostoru tak, aby se statisticky maximalizovala jejich využitelnost pro široké spektrum uživatelů. Rotopedy a další tradiční vybavení tělocvičen jsou tu kombinovány s inovativními řešeními, která zpřístupní fitness širším skupinám obyvatel.

V následujícím videu hovoří o designu sama autorka Gail Wittwer-Lairdová, krajinářská architektka ze studia Starr Whitehouse.

VENKOVNÍ FITNESS VÍDÁME VE VEŘEJNÉM PROSTORU UŽ POMĚRNĚ DLOUHO – CO ALE JINDE NEUVIDÍTE, JE PROVEDENÍ JENDOTLIVÝCH ZAŘÍZENÍ V TAKOVÉ KVALITĚ A S TAK KOMPLEXNÍ ORGANIZACÍ PRVKŮ, JAK JSME TO REALIZOVALI ZDE

Gail Wittwer-Lairdová

krajinářská architektka

Starr Whitehouse